عامل این بیماری انواع مختلف میکروارگانیزم بنام تریپانوزوم میباشد. ارگانیزم بوسیله گزش حشرات وارد پوست و مخاط سالم بدن می شود. ارگانیزم در خون و غدد لنفاوی تکثیر می شود و سپس در دستگاه عصبی جایگزین می گردد.   در نتیجه این تهاجم، در محل گزش حشره، پوست حالت برآمدگی و قرمزی پیدا می کند. التهاب بافت و پرده اطراف مغز از عوارض دیگر این تهاجم است. تب، سردرد، ضعف، حالت خواب آلودگی در روز و بی خوابی در شب، کم خونی و کاهش سلولهای سفید خون از علائم دیگر بیماری است. در اواخر دوره بیماری فرد در بیشتر اوقات شبانه روز در خواب به سر می برد.

تشخیص زودرس و درمان

قبل از اینکه سیستم اعصاب مرکزی و مغز مبتلا شوند، ممکن است جان شخص مبتلا را نجات داد. بیماری خواب درمان نشده تقریباً همیشه کشنده است. کنترل این حشره ممکن است از انتشار بیماری خواب جلوگیری می‌کند. نمی‌دانم که آیا Sleep Sickness در ایران شیوع دارد یا نه؟

راه رفتن در خواب

ویژگی این اختلال نشستن،پرسه زدن در اطراف، فعالیت‌های پیچیده از قبیل لباس پوشیدن و غذاخوردن در حالی که شخص کاملا خوابیده است، می‌باشد. ماجراهای راه رفتن در خواب ممکن است اجراهای مختلفی داشته باشد:  در موارد خفیف، شخص ممکن است فقط روی تخت بنشیند و ملحفه و پتو را از روی خودش بردارد ولی خواب باشد.  آنچه بیشتر معمول است «راه رونده در خواب» از تخت پایین می‌آید و در اطراف به راه رفتن می‌پردازد و گاهی حتی اتاق خود و کل ساختمان را ترک می‌کند و در خیابان‌ها حرکت می‌کند.  در مواردی این افراد غذا می‌خورند، حمام می‌کنند و حرف می‌زنند و اگر چه معمولاً حرف‌های نامربوط می‌زنند که این صحبت‌ها به خوبی مفهوم نیستند.  گاهی این‌ها به تصور اینکه کسی آنها را تهدید یا تعقیب می‌کند، فرارمی‌کنند، می‌دوند و از خود حرکات وحشیانه نشان می‌دهند ولی همچنان در خواب هستند. بیشتراین ماجراهای غم انگیز کمتر از۳۰ دقیقه طول می‌کشد اما دیده شده که فقط چند ثانیه بوده و گاهی هم چند ساعت. در طول ماجرای Sleep Walking به نظر می‌رسد که رنگش سفید شده مثل گچ، جوابی نمی‌دهد و بهت زده است با چشمان باز و اگر در این موقع بیدار شود انگار قاطی کرده ولی در عرض چند دقیقه به حالت هوشیاری نرمال برمی‌گردد و گاهی حتی خودش بدون کمک کسی به رختخواب می‌رود و صبح روز بعد مثل همیشه بیدارمی‌شود و کمی و حتی اصلاً چیزی از راه رفتن در خواب را به یاد نمی‌آورد.